а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

другпат

Вид збор: Прилог
1. Не сега, при друг повод, во друг случај.
Англиски: another time
Примери:
Другпат ќе се договориме.
Да не ми дојдеш другпат.
Ќе се видиме другпат.
Другпат за тоа.
2. Следен, втор пат.
Англиски: next time
Примери:
Двапати се удри, еднаш в грб, другпат в глава.
Еднаш велиш вака, другпат така.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи