а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друго

Вид збор: Прилог
инаку, поинаку
Англиски: different Албански: tjetër
Примери:
Сега е друго.
Тој пат друго зборуваше.
Јас мислев друго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи