а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

другост

другоста
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е издвоено.
Англиски: otherness
Примери:
Таа ќе се труди да се пронајде во својата другост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи