а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

друговерец

мн. друговерци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е од друга вера во однос на говорното лице или на некој друг.
Англиски: heterodox
Употреба: Религија
Примери:
Таа е робинка во домот на друговерец.
Којзнае што ги учи бог друговерците.
Изведенки
1. друговерка ж.
мн. друговерки
2. друговерски прид.
друговерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи