а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

другарче

мн. другарчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3840
1. другар
Албански: shok
Употреба: Деминутив
2. Кон возрасно лице.
Англиски: pal Албански: shok
Употреба: Иронично
Примери:
Таква ти била среќата, другарче.
Некои другарчиња се истргуваат од работата.