а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

другарува

другаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12564
1. Се дружи, живее другарски, е другар/другарка со некого.
Англиски: befriend Албански: shoqërohem
Примери:
Другаруваат од деца.
Другаруваш со разни мрзливци.
Другарувавме јас и татко ти.
2. Се посветува на нешто.
Англиски: dedicate Албански: shoqëroj, dedikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Другарувам со осамата.
Детето што другарува со книгата не е само.
Изведенки
другарување ср.
мн. другарувања
глаг. им.
Пример: Зачестија нивните другарувања.