а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

другарство

мн. другарства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8290
1. (само едн.) Другарски, пријателски однос.
Англиски: comradeship Албански: miqësi, shoqëri
Примери:
Нивното големо другарство уште трае.
Некогашното другарство го заборави.
Другарството меѓу нас.
2. друштво, организација
Албански: shoqëri, organizatë
Употреба: Архаизам
Примери:
Македонско научно-литературно другарство „Св. Климент“.
По решение на другарството.