а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дртее

дртеат
Вид збор: Глагол, свршен
старее
Англиски: grow old
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Сам и заборавен, тој полека дртееше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи