а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрсло

мн. дрсловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се плаши.
Англиски: scaredy cat
Употреба: Пејоратив
Примери:
Ти си дрсло!
Дрсловци низаедни!
Изведенки
дрсла ж.
мн. дрсли