а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрслив

дрсливиот
Вид збор: Придавка
1. Што е плашлив, страшлив.
Англиски: timid
Употреба: Разговорно
Примери:
дрслив човек
2. Што често има пролив.