а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрпка

(се) дрпкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се дрпа по малку, полека.
Англиски: scratch
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се дрпкаше по стомакот.