а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрочи

дрочат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20471
1. Расте, станува голем, крупен.
Англиски: grow Албански: rritet shumë
Примери:
Дрочи грозјето.
Дрочат сочните плодови.
2. Се излежува, ужива.
Албански: shtrihet, kënaqet
Употреба: Преносно значење
Изведенки
дрочење ср.
глаг. им.