а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрочен

дрочниот
Вид збор: Придавка
Што е голем, буен, крупен.
Англиски: big
Примери:
дрочен сончоглед
дрочна ѕвезда
дрочно жито
дрочни гроздови
Изведенки
дрочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи