а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дропла

мн. дропли
Вид збор: Именка, женски род
Вид голема копнена птица со долг врат и силни нозе.
Латински: Otis tarda Англиски: Great Bustard
Употреба: Зоологија
Примери:
Јато дропли.
Изведенки
дропличка ж.
мн. дроплички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи