а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрогира

дрогираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Принуди, принудува, натера, тера некого да земе дрога.
Англиски: drug Албански: drogon, jep drogë
Примери:
Ја дрогирале девојката.
2. (се дрогира) Зема дрога.
Англиски: get high Албански: drogohet, merr drogë
Примери:
Почнале да се дрогираат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи