а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрогирање

мн. дрогирања
Вид збор: Именка, среден род
Употреба, користење на дрога.
Англиски: use drugs
Примери:
Дрогирањето е честа појава меѓу младите.
Честите дрогирања му го поматиле умот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи