а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрогерија

мн. дрогерии
Вид збор: Именка, женски род
Продавница за козметички производи, за лекови и за други средства за лична хигиена.
Англиски: drugstore
Примери:
Во градот има повеќе дрогерии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи