а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрога

мн. дроги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1393
1. (само едн.) Исушени делови од лековити растенија што се употребуваат како лек.
Англиски: drug Албански: drogë
Употреба: Медицина
2. Суров или преработен производ од различно потекло (растително, животинско, минерално) што се употребува во медицински и други цели.
Англиски: drug Албански: drogë
Употреба: Медицина
3. Материја што дејствува опојно врз нервниот систем и доведува до зависност со најтешки последици.
Англиски: drug Албански: drogë
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК