а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дробноимотник

мн. дробноимотници
Вид збор: Именка, машки род
Поседник на дробен имот.
Англиски: small proprietor
Употреба: Економија
Примери:
Беа гладни дробноимотници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи