а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дробен

дробниот
Вид збор: Придавка
1. Што е мал, ситен.
Англиски: tiny Албански: i imët
Примери:
дробни чекори
дробно лице
дробна песок
2. Што е мал според возраста или растот.
Англиски: small Албански: i imët
Примери:
дробни деца
дробен човечец
3. Што е со мало значење или вредност.
Англиски: little Албански: i vogël
Примери:
дробни пари
4. Што е исечен или искршен на парчиња.
Англиски: minced Албански: i thërmuar, i imtësuar
Примери:
дробен кромид
крупно дробениот тутун
дробена руда
Изведенки
дробност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи