а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрнка

дрнкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38008
1. дрнда
Англиски: strum Албански: bie në gishta
Употреба: Разговорно
Примери:
Дрнкаме со гитарата.
2. чука, тропа
Англиски: tinkle Албански: troket
Употреба: Разговорно
Примери:
Дрнка часовникот.
3. Збори непрекинато.
Англиски: blab Албански: llafazan
Употреба: Разговорно
Примери:
Старчето само дрнка.
Изведенки
1. дрнкање ср.
глаг. им.
2. дрнкач м.
мн. дрнкачи
Тој што збори многу.