а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрнда

дрндаат; дрндал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35588
1. Работи со дрндало, растресувајќи замрсена волна.
Албански: shkrif pambuk
Примери:
Жените ја дрндаа волната.
2. Лошо свири на некој жичен инструмент.
Примери:
Дрндаше со гуслата.
3. Многу зборува, дрдори.
Англиски: blab Албански: llafazan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ајде доста дрндаш.
Изведенки
дрндање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК