а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрндало

мн. дрндала
Вид збор: Именка, среден род
1. Направа со која се дрнда, се растресува замрсена волна.
Албански: llomotitës
Примери:
Дрндалото дрнда.
2. Лице што многу зборува.
Англиски: blabber Албански: llafazan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Селско дрндало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК