а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрмоли

дрмолат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52478
1. Силно или грубо тресе некого или нешто.
Англиски: shake Албански: shkund, tund
Примери:
Го дрмолеше за раменици.
2. (се дрмоли) Се бори, се дави со некого.
Англиски: shake Албански: kacafytem
Примери:
Се борат и се дрмолат со тој Арапин.
Изведенки
дрмолење ср.
мн. дрмолења
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК