а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрмлив

дрмливиот
Вид збор: Придавка
Што е обрастен со ниска шума и грмушки.
Англиски: bushy
Употреба: Ботаника
Примери:
Дрмливо место.