а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрма

мн. дрми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26432
Ниска шума составена од грмушки и разни ниски дрвја.
Англиски: bush Албански: korie
Употреба: Ботаника
Примери:
Се засолнивме во дрмите.
Го нашле во дрмата во долот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК