а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дријада

мн. дријади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49119
Во старогрчката митологија шумска нимфа, горска самовила што постоела и умирала заедно со дрвото во кое живеела.
Англиски: dryad Грчки: Δρυάδ
Употреба: Митологија