а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дриблинг

мн. дриблинзи
Вид збор: Именка, машки род
Во фудбал, кошарка - непречена и подолготрајна игра со топката на еден ист играч којшто со посебна техника и почитувајќи ги правилата на играта не му дозволува на противникот да му ја одземе топката.
Англиски: dribbling
Употреба: Спорт