а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрибла

дриблаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29645
1. Ја води топката во цик-цак линија со мали и постепени движења на нозете, провлекувајќи ја покрај противничкиот играч кој настојува да ја одземе.
Англиски: dribble Албански: driblon
Употреба: Спорт
2. Мами, измамува некого.
Англиски: cheat Албански: mashtron, driblon
Употреба: Разговорно
Примери:
Те дриблаат како што сакаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК