а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрзне

(се) дрзнат; дрзни, дрзнете; дрзнав, дрзнаа; дрзнал, дрзнале; дрзнат; дрзнев, дрзнеа; дрзнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17935
Покаже смелост, дрскост да направи нешто.
Англиски: dare
Примери:
Дрзна да заљуби туѓ човек.
Се дрзнав да ве побарам.
Се дрзнале да се кренат против царот.
Изведенки
дрзнува несв.
(се) дрзнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК