а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрзне

(се) дрзнат; дрзни, дрзнете; дрзнав, дрзнаа; дрзнал, дрзнале; дрзнат; дрзнев, дрзнеа; дрзнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18160
Покаже смелост, дрскост да направи нешто.
Англиски: dare
Примери:
Дрзна да заљуби туѓ човек.
Се дрзнав да ве побарам.
Се дрзнале да се кренат против царот.
Изведенки
дрзнува несв.
(се) дрзнуваат