а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

држач

мн. држачи
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што држи, што потпира, на кое се става нешто.
Англиски: holder
Примери:
метален држач
држачи за крпи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи