а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

држалка

мн. држалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од алатка што се држи со рацете.
Англиски: handle Албански: bisht, dorëz
Примери:
Држалката на секирата.
2. Предмет или дел од предмет што служи за држење или чување на нешто.
Албански: bisht, dorëz
Примери:
Држалка за алишта.
Извади ноже во коскена држалка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи