а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

државјанство

мн. државјанства
Вид збор: Именка, среден род
Припадност кон определена држава.
Англиски: citizenship Албански: shtetësi, nënshtetësi
Употреба: Правда
Примери:
Македонско државјанство.
Изведенки
државјански прид.
државјанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи