а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

државјанин

мн. државјани
Вид збор: Именка, машки род
припадник на една држава
Англиски: citizen
Употреба: Правда
Примери:
македонски државјани
Изведенки
државјанка ж.
мн. државјанки
Пример: американска државјанка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи