а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

државотворен

државотворниот
Вид збор: Придавка
Што е во служба, што работи на создавање и зацврстување на државата.
Употреба: Политика
Примери:
државотворен народ
Изведенки
државотворност ж.
Дејност на државотворниот фактор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи