а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

државност

(едн.) државноста
Вид збор: Именка, женски род
Сувереност, самостојност и организација на власта, коишто ја прават државата.
Англиски: statehood
Употреба: Општество
Примери:
Своја државност.
Македонска државност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи