а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

државник

мн. државници
Вид збор: Именка, машки род
Политичар што се истакнува во водењето на државата и на државната политика.
Англиски: statesman
Употреба: Политика
Примери:
познат државник
Изведенки
државнички прид.
државничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи