а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

држава

мн. држави
Вид збор: Именка, женски род
Политичко-правна, меѓународно призната, суверена општествена заедница со свои органи за остварување на законодавната, извршната и судската власт, организирана на определена територија.
Англиски: state Албански: shtet
Употреба: Административен термин
Изведенки
1. државица ж.
мн. државици
дем.
2. државичка ж.
мн. државички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи