а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дречлив

дречливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37573
Што е впечатлив или многу се истакнува.
Англиски: glaring
Примери:
Дречливи бои.
Дречлива музика.
Дречлив глас.
Изведенки
1. дречливо прил.
Пример: Носеше дречливо шарен фустан.
2. дречливост ж.
(едн.) дречливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК