а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дречи

дречат
Вид збор: Глагол, несвршен
Паѓа в очи, се истакнува.
Англиски: glare
Примери:
Фустанот и дречеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи