а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дресура

мн. дресури
Вид збор: Именка, женски род
Скротување или обука на животни заради определена цел (лов, циркус, војска).
Англиски: train
Примери:
Се занимаваше со дресура на мајмуни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи