а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дресира

дресираат; дресирал; дресиран; дресирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18186
1. Изврши, врши дресура.
Англиски: train Албански: stërvit, zbus kafsh
Примери:
Тој дресираше две мечки.
2. Принуди, принудува некого на строга послушност.
Англиски: drill Албански: stërvit, ushtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе го дресираат како куче.
Изведенки
дресирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК