а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дресина

мн. дресини
Вид збор: Именка, женски род
Количка на четири тркала, со рачен или моторен погон што се движи по железнички шини.
Англиски: handcar
Употреба: Технологија
Примери:
Стара дресина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи