а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрен

мн. дренови
Вид збор: Именка, машки род
Шумско не многу големо дрво, што расте во грмушки, со многу тврдо стебло, со жолти цветови и со ситни црвени плодови.
Латински: Cornus mascula Англиски: dogwood Албански: thanë
Употреба: Ботаника
Примери:
Зацутија дрењето.
бастунче од дрен
Здрав како дрен.
Изведенки
дренче ср.
мн. дренчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи