а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дренок

мн. дреноци
Вид збор: Именка, машки род
Вид винова лоза и сорта грозје со издолжени зрна.
Албански: lloj hardhi rrushi
Употреба: Ботаника
Примери:
Црвен валандовски дренок.
Црн валандовски дренок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи