а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дренковица

мн. дренковици
Вид збор: Именка, женски род
Ракија од дренки.
Албански: raki thane
Употреба: Гастрономија
Примери:
Шише дренковица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи