а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дренка

мн. дренки
Вид збор: Именка, женски род
1. Плод од дрен.
Албански: thanë
Употреба: Ботаника
Примери:
Ракија од дренки.
Црвена дренка.
2. дрен
Латински: Cornus mascula Англиски: dogwood Албански: thanë
Употреба: Ботаника
Примери:
Начичкана дренка.
Оголени дренки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи