а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дренира

дренираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 55940
1. Суши со одвод на влага.
Англиски: drain
2. Отстранува гној.
Англиски: drain
Употреба: Медицина
Примери:
Дренира рана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК