а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дренажа

мн. дренажи
Вид збор: Именка, женски род
1. Исушување на земјиште со помош на одводни цевки и канали.
Англиски: drainage Албански: drenazh, kullim
2. Отстранување на течност или гној од рана со помош на посебна цевка.
Англиски: drainage Албански: drenazh, kullim
Употреба: Медицина
Примери:
Дренажа на забот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК