а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дремне

дремнат; дремни, дремнете; дремнав, дремнаа; дремнал; дремнат; (ќе) дремнев, (ќе) дремнеа; (ќе) дремнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15017
Мине кусо време во дремење, малку подреме.
Англиски: doze off
Примери:
По ручекот малку си дремнаа.
Оставете ме да дремнам.
Нему му се дремнува.
Изведенки
1. дремнува несв.
дремнуваат
2. дремнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК